Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Halitosis Nedir? – Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Halitosis nedir sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu ifade, ağızdan veya burundan yayılan, hem bireyin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız eden hoş olmayan bir nefes kokusunu ifade eder.

Bu kötü ağız kokusu sadece kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sosyal baskı, psikososyal stres ve özgüven sorunlarına da neden olabilir. Ağız kokusu sorunu kişiyi sosyal ve bireysel izolasyona itebilir, yaşam kalitesini düşürebilir. Son yıllarda ağız kokusuyla ilgili bilgi birikimi önemli ölçüde artmış, tükürükte ve nefeste bulunan bakteriler tarafından üretilen uçucu sülfür bileşiklerinin (USB) doğrudan ölçümü geliştirilmiştir. Böylece kokunun kaynakları ile sebepleri daha açık bir şekilde anlaşılmıştır.

Halitosis Nedir
Halitosis Nedir

Halitosis ağız kokusu genellikle ağız içindeki problemlerden kaynaklanır. Diş hekimleri hastaların ağız kokusu şikayetiyle başvurması durumunda detaylı bir ağız içi muayene yapmaktadır. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının ardından, diş hekimine başvurulan en sık nedenlerden biri ağız kokusudur. Bu muayene ağızdaki olası problemleri tanımlamak ve etkili tedavi yöntemlerini belirlemek adına önemli bir adımdır.

Halitosis Sebepleri Neler?

Ağız kokusu neden olur sorusu da, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu rahatsızlığın bireyin genel sağlığı ve yaşam tarzıyla yakından ilişkili olduğu söylenebilir. Daha detaylı bilgi için bahçelievler diş kliniği ve bakırköy diş kliniği kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Bu konuda verilere dayanarak bu rahatsız edici durumun başlıca sebeplerini değerlendirmek mümkündür. Buna göre ağız kokusu probleminin %90’ının ağız kaynaklı, %8’inin üst solunum yollarından, %1’inin sindirim sisteminden ve son %1’inin metabolik sebeplerden kaynaklandığı söylenmektedir. Bu çerçevede ağız kokusunun temel nedenleri şunlar gösterilmektedir:

 • Çürük Diş
 • Ağız Yaraları
 • Diş Eti Enfeksiyonu
 • Geniz Akıntısı ve Sinüzit
 • Solunum Yolu Enfeksiyonları
 • Reflü
 • Diyabet (Şeker Hastalığı)
 • Karaciğer veya Böbrek Hastalığı
 • Hormonal Değişiklikler
 • İlaçlar
 • Sjögren Sendromu
 • Kemoterapi ve Radyoterapi
 • Laktoz İntoleransı

Ancak kişiden kişiye göre bu durumun arkasında yatan sebepler farklılık gösterebilmektedir.

Halitosis Tedavisi Nasıl Olur?

Halitosis tedavisi bireyin ağız kokusuna yol açan özel nedenlere yönelik olarak kişiye özel bir planlamayı gerektirir.

Ağız kokusunu azaltmak çürüklerden kaçınmak ve diş eti hastalığı riskini en aza indirmek için bireyin ağız bakımını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi önemlidir. Ağız kokusunun altında yatan potansiyel bir sağlık sorunu olabileceği düşünülüyorsa, genel sağlık kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Ağız sağlığı ile ilgili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu sorunu için diş hekimlerinden profesyonel destek alınmalıdır. Bu bağlamda halitosis nedenlerine uygun olarak plak birikimini önleyici ağız gargaralarının ve diş macunlarının kullanılması, diş eti hastalıklarının etkili bir şekilde tedavi edilmesi ve diş çürükleri varsa kişiye özel diş tedavilerinin uygulanması gerekebilir.

Ağız kokusu neden olur sistemik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkması durumunda, bu hastalıkların öncelikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tüm bu önlemlerin yanı sıra halitosis durumunda yaşam tarzı değişiklikleri yapılması da gerekebilir.

Kişiye özel bir tedavi planı oluşturulurken ağız hijyenine ek olarak diyet alışkanlıkları, sigara kullanımı, alkol tüketimi gibi faktörler de dikkate alınmalıdır. Ayrıca ağız kokusu sorununun nedeni belirlenirken uzman doktorlarla işbirliği yaparak kapsamlı bir sağlık değerlendirmesi yapılması tedavi sürecini daha etkili getirebilmektedir. Halitosis ağız kokusu tedavisi bireyin genel sağlığını ve yaşam tarzını dikkate alarak bütüncül bir yaklaşımla gerçekleştirilmelidir.

Halitosis Ölçülebilir Mi?

Ağız kokusundan kurtulmak isteyen bireyler için etkili bir adım, halitosis ölçümü yaptırmaktır. Bu süreç uzman bir diş hekimi rehberliğinde gerçekleştirilmelidir. Diş hekimi, ağız kokusunun kaynağını belirlemek ve etkili bir tedavi planı oluşturmak için gerekli ölçümleri yapacaktır.

Eğer siz de ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız ve bu konuda profesyonel yardım almak istiyorsanız, uzman bir diş hekimine başvurmanız önerilir.

Halitosis Neden Olur
Halitosis Neden Olur

Halitosis Önce ve Sonrasında Neler Yapılmalı?

Ağız kokusu halitosis bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Ağız kokusu problemi yaşayan bireyler için tedavi süreci öncesi ve sonrasında belirli adımları içermektedir. Ağız kokusu problemi yaşayan bireyler uzman bir diş hekimine başvurmalıdır. Bahçelievler Diş Kliniği ağız kokusunun nedenini belirleyerek etkili bir tedavi planı oluşturacaktır.

Tedavi öncesi ağız kokusu ölçümü uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu ölçüm ağız içindeki bakteri düzeyini, diş eti durumunu ve genel ağız hijyenini değerlendirir. Hekiminiz genel sağlık durumu, ağız bakım alışkanlıkları ve yaşam tarzını değerlendirerek, tedaviye uygunluğu değerlendirir.

Ağız kokusu tedavisi sonrası düzenli kontroller yapılmalıdır. Diş hekimi, tedavinin etkisini değerlendirmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için hastayı düzenli aralıklarla görmelidir. Tedavi sonrasında kişisel hijyen alışkanlıkları sürdürülmelidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dil temizliği gibi önlemler ağız kokusunun tekrar oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

Tedavi sonrasında doktorun önerilerine uygun davranışlar sergilenmelidir. Eğer ağız kokusuna neden olan yanlış alışkanlıklar varsa, bu alışkanlıklardan kaçınılmalıdır. Halitosis tedavisi öncesinde ve sonrasında alınacak önlemler, ağız kokusu problemiyle başa çıkma sürecinde etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.  

Bu bakımdan siz de ağız kokusu yaşıyorsanız bundan kurtulmak için en kısa sürede uzman hekime başvurmanız önerilir. Muayene ardından nedenleri anlaşılarak buna göre en uygun çözümler sunulmaktadır.

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9F%C4%B1z_kokusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

milaesthetic
milaesthetic
Bahçelievlerdeki Seval Bayraklı diş kliniğine genel muayene ve diş taşı temizliği için gittim Seval Hanımdan çok memnun kaldım her şey için tekrar teşekkür ederim...👍🤲gönül rahatlığıyla muayene olabilirsiniz..
Ahmet Çağatay Günaydın
Ahmet Çağatay Günaydın
Bakırköy, Bahçelievler çevresinde diş kliniği ararken Dt. Seval Hoca'yı buldum. Klinik çok temizdi, Seval hanım çok nazik ve güler yüzlü idi. Her şey için teşekkür ederim.
İnci Erdal
İnci Erdal
Öncelikle Seval Hanım'a nezaketi bilgisi ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Panik atak hastası olan ve çocukluk travması olan annemin bile diş korkusunu yenmesine yardımcı oldu. Seval Hanım diş hekimliğinin ötesinde sahip olduğu üstün nezaket ve rahatlatıcı nazik üslubuyla annemin işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında babam içinde randevu oluşturduk. Kendisi artık aile hekimimiz oldu. Buradan kendisine çok teşekkürlerimi iletip, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.
Yalçın Özarslan
Yalçın Özarslan
Diş ağrım üzerine İnternetten araştırıp gittim temiz kaliteli bir klinik kesinlikle tavsiye edebilirim. Seval hocanın ve çalışanların ilgi alakası güzeldi.
Havva Hazan Tanrıverdi
Havva Hazan Tanrıverdi
Şeval hanım ve ekip arkadaşlarına , yaptıkları tedaviden ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Çok memnun kaldım 🙏🏽
yakup batuhan doğan
yakup batuhan doğan
Seval hocama tedavi ve beyazlatma için gittim kendisi son derece güzel ilgilendi işinde uzman bir hekim ayrıca yardımcısı olan Esma hanımda son derece bilgili ve güleryüzlüydü. Hepinize teşekkür ediyorum.
Kristin Korta-Haupt
Kristin Korta-Haupt
I am from the UK and and spontaneously decided to get my teeth cleaned, whitened and some filling. I highly recommend this dentist, she's such a lovely lady with fair prices. She is very attentive thorough and gentle. This has been one of my best experiences at a dentist. Thank you for a great service 😊
Savaş GÖRÜR
Savaş GÖRÜR
Diş ağrısı üzerine internette en yakın kliniğe bakarak gittim. Klinik çok temiz güzeldi. Hemen tedaviye başladılar. Seval hoca çok ilgili eli hafif ve güler yüzlü karşıladı. Bütün diş sorunlarımı çözdü . İlgisine temizliğine ve güleryüze doktordan çalışana sonsuz teşekkürler.
bu partide yalnızsın
bu partide yalnızsın
İlgili ve güvenilir bi yer çok memnunum
nisa tanrıverdi
nisa tanrıverdi
Tedavilerimden çok memnun kaldım baya ilgililerdi,seval hanım ve ekibine teşekkür ederim
İletişim
Whatsapp