Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Endodonti, bir diğer adıyla kanal tedavisi olarak da bilinmektedir.

Endodontik tedavilerin çoğu, normalde ağızda bulunan bakterilerin pulpa veya kök kanalı enfeksiyonu nedeniyle uygulanmaktadır fakat endodontik tedavi ihtiyacı için başka yaygın nedenler de vardır. 

Endodonti İşlemi sırasında veya sonrasında ağrı hissedecek miyim?

Birçok endodontik işlemler, pulpa iltihabı veya enfeksiyonunun neden olduğu diş ağrılarını hafifletmek için gerçekleştirilir. Modern teknikler ve anestezikler ile işlem sırasında ağrı yaşanmaz. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün, özellikle de işlemden önce ağrı veya enfeksiyon varsa, dişte hassasiyet gözlemlenebilir. Endodontik tedaviniz tamamlandıktan bir süre sonra  dişlerde farklı hissiyat olabilir fakat kalıcı değildir.

Endodonti İşlemi nasıl yapılır?

Endodontist ilk olarak röntgen kullanarak dişi muayene eder ve radyografisini çeker, ardından lokal anestezi uygular. Diş uyuşturulduktan sonra, dişi izole etmek ve işlem sırasında temiz tutmak için bölgenin üzerine küçük bir koruyucu tabaka yerleştirir. Dişin tepesinde bir açıklık açılır. Pulpa ve kök kanallarındaki pulpayı temizlemek ve dolgu için boşluğu şekillendirmek için çok küçük aletler kullanılır. Boşluk temizlendikten ve şekillendirildikten sonra kök kanallarını biyouyumlu kauçuk benzeri bir maddeyle doldurur. Gutta-perka, kök kanallarının tamamen sızdırmazlığını sağlamak için yerleştirilir. Çoğu durumda, açıklığı kapatmak için geçici bir dolgu yerleştirilir.

Endodonti İşleminin avantajları nelerdir?    Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği
    Oylamak için tıklayın
    [Toplam: 0 Ortalama: 0]
    İletişim
    Whatsapp