Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların durumlarını inceleyen, bu dokularda olası hastalıkların teşhisi, tedavisi ile ilgilenen tedaviye periodontoloji denir. Dişleri destekleyen dokularda iltihap ya da ilerleyen periodontal hastalık varlığı çürüksüz dişlerin de kaybına neden olabilir. Periodontal tedavi diş hekimliğinde ana tedavidir. Hastaların kendi ağız hijyenlerini korumalarını sağlamayı amaçlar.

Diş etlerinde ve dişleri destekleyen dokularda ciddi veya ilerlemiş hastalığı olan kişiler genellikle periodontal cerrahi için adaydır.

Periodontal hastalığın evreleri nelerdir?

Periodontal hastalığın hafiften ileri seviyeye doğru dört farklı aşaması vardır.

Gingivitis: Gingivits, periodontal hastalığın ilk aşamasıdır. Diş eti çizgisinde veya çevresinde plak birikiminden kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Hafif Periodontal Hastalık: Periodontal hastalığın ikinci aşaması olan bu aşama, hem kemiği hem de diş köklerini destekleyen lifleri etkiler. İkinci aşamaya ulaşıldığında, enfeksiyon kemiğe yayılmış ve onu tahrip etmeye başlamıştır. Bu aşamada diş etlerini derinlemesine temizlemek için diş taşı temizliği kullanılabilir.

Orta Derecede Periodontal Hastalık: Bu üçüncü aşamada, bakterilerin kemiklere ve kan dolaşımına daha agresif bir şekilde saldırmasına izin veren daha derin periodontal cepler bulunmaktadır.

İleri Periodontal Hastalık: Periodontal hastalığın son aşaması olan bu aşama, bakterilerin dişleri destekleyen kemiği önemli ölçüde bozduğu durumdur.         Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği
    Oylamak için tıklayın
    [Toplam: 0 Ortalama: 0]
    İletişim
    Whatsapp