Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Ortodontik tedavi, dişlerin görünümünü ve  fonksiyonunu iyileştirmek için dişleri düzeltmenin veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etlerinizin ve çene eklemlerinizin uzun vadeli sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Ortodontinin faydaları nelerdir?

Neden ortodontik tedavi yaptırmalıyım?

Birçok insanın dişleri çapraşık veya çarpıktır. Ortodontik tedavi dişleri düzeltir veya daha iyi bir konuma getirir. Bu, dişlerin görünümünü ve birlikte ısırma şeklini iyileştirebilir ve aynı zamanda temizlenmelerini kolaylaştırabilir. Dışarı doğru çıkan ve çirkin görünen üst ön dişlerin hasar görme olasılığı daha yüksektir, ancak ortodontik tedavi ile tekrar hizaya getirebilir.

Dişler doğru şekilde birleşmediğinde, bu durum çene kaslarına baskı yaparak çene ve eklem sorunlarına ve bazen de baş ağrılarına neden olabilir. Ortodontik tedavi daha düzgün ısırmanıza yardımcı olabilir ve gerginliği azaltabilir.

Ortodontide Tedavi Yaşı

Çocuklarda diş problemlerinin belirlenmesi, sorunun kendini büyümeden göstermesi için erken yaşlarda ortodontik tedavi almak önemlidir. Böylece ileride mine erozyonu ve diş çürükleri gibi daha tehlikeli kusurların oluşması engellenir.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti tedavileri genellikle braketlerin diş yüzeylerine takılması ile gerçekleşen bir tedavidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan dört tip Ortodonti tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yapılan tedavinin türüne ve bütçesine göre kullanılan braketler değişkenlik göstermektedir.

Metal Diş Teli (Metal Braketler)

 En eski, en dayanıklı ve en çok kullanılan diş teli çeşididir. Diş ve çene yapısına dikkat edilerek dişin iç veya dış yüzeyine yerleştirilmektedir.

Şeffaf Diş Teli (Porselen Braketler)

 Şeffaf diş telleri porselen bazlı bir materyalden üretildiği için çok daha estetik görünmektedir. Fakat metal diş telleri kadar dayanaklı değildir.

Lingual Diş Teli (Lingual Braketler)

 Diş telinin en büyük eksisi olan rahatsız edici görünüşü ortadan kaldırmak için geliştirilen lingual diş telleri; dişin görünen dış yüzeyi yerine görünmeyen iç yüzeyine yerleştirilir.

Şeffaf Diş Plağı

Şeffaf diş plağı, kısmen daha hafif diş ve çene bozukluklarının olduğu ortodontik bozukluklar durumunda sıklıkla kullanılmaktadır. Şeffaf diş plağı uygulamasında diğerlerinin aksine braketler ve teller yoktur.

Dişleriniz düzeltildiğinde hem diş eti hem de diş sağlığınız önemli ölçüde iyileşmektedir. Çapraşık dişlere sıkışan yiyecek parçaları mikrop birikimini artırabilir ve bu da sıklıkla dişlerin plakla kaplanmasına ve çürük oluşumuna yol açar. Ortodonti tedavisi ile bu sorun ortadan kalkarak sağlıklı ve estetik bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz.    Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği
    Oylamak için tıklayın
    [Toplam: 0 Ortalama: 0]
    İletişim
    Whatsapp