Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Diş dolguları, dişteki bir deliği veya boşluğu doldurmak için kullanılan bir prosedürdür. Diş çürüğü durumunda veya travma nedeniyle kaybolan diş yapılarında dolgulara başvurulmaktadır. Dolgu çürüyen ,kırılan ya da aşınmış dişlerin yeniden eski hale getirilmesi işlemidir. Günümüzdeki dolgu maddelerinin estetik görünümleri oldukça iyi ve tek seansta uygulanabilir.

Dolgular hangi durumlarda kullanılır?

Dolguların avantajları nelerdir?

Dolgu çeşitleri nelerdir?

Günümüzde kullanılan dolgu çeşitleri amalgam dolgular, kompozit dolgular ve porselen dolgulardır.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgular civa, gümüş, kalay ve bakır karışımından oluşmaktadır. Özellikle arka dişlerde kullanılan amalgam dolgular basınca ve çiğnemeye son derece dirençlilerdir. Ancak son yıllarda kullanımı giderek azalmaktadır.

Kompozit Dolgular

kompozit dolgular, silikon dioksit parçacıkları olan plastik karışımdan oluşmaktadır. Hem estetik bakımından hem de dayanıklılık bakımından sağlam olması nedeniyle arka ve ön dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Amalgam dolgulara göre daha maliyetli dolgu çeşididir.

Porselen Dolgular

Porselen dolgular, tüm dolgu materyelleri arasında diş ile en uyumlu dolgu malzemesidir. Porselen dolgularda, dokuda bir kayıp yaşanmaz ve son derece dayanıklı dolgulardır. Madde kaybının yoğun olduğu dişlerde öncelikli olarak tercih edilirler.    Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği
    Oylamak için tıklayın
    [Toplam: 0 Ortalama: 0]
    İletişim
    Whatsapp