Bahçelievler Diş Kliniği - Dt. Seval Bayraklı

İçerikler:

Kök Ucu Cerrahisi (Apikal Rezeksiyon)

Diş kökünde oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesi amacıyla yapılan kök ucu cerrahisi, genellikle dişteki enfeksiyonun kanal tedavisiyle başarıya ulaştırılamadığı veya farklı tedavilerle giderilemediği durumlarda tercih edilir.
Uygulama sırasında diş eti dokusu kaldırılmakta ve diş kökünün çevresinde enfekte olan kısımlar çıkarılmaktadır. Lokal anestezi altında uygulanan kök ucu cerrahisi operasyonları ile diş kökündeki enfeksiyonlar tedavi edilmiş olur.

Apikal Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Apikal rezeksiyon, dişin kök ucundaki enfeksiyon veya iltihabın temizlenmesi için yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem genellikle dişin canlılığını korumak ve dişin çekilmesini önlemek amacıyla uygulanır.

Pişmiş bir yüzük, apikal yaraları tedavi etmek için kullanılabilen bir başka yöntemdir. Bir kök kanalı tedavisi sırasında, dişin kök ucundaki enfekte yumuşak dokuların alınması işlemidir. Enfeksiyonlu doku çıkarıldığında, dişin iyileşmesi için vücudunuz daha iyi bir şekilde iyileştirilir.

Apikal rezeksiyon işlemi, diğer geleneksel diş tedavileri başarısız olduğunda veya diş yapısını korumak ve canlılığını sürdürmek istendiğinde uygulanır. Bu işlem, çoğu durumda dişin kaybedilmesini önler ve dişin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı, genellikle dişin kök ucu bölgesindeki enfeksiyonların tedavisi amacıyla uygulanan bir cerrahi işlemdir. Dişin canlı dokusunun bulunduğu bu bölgede oluşan iltihaplanma, çeşitli nedenlerle diş köküne zarar vererek rahatsızlık oluşturabilir. Bu durumlarda apikal rezeksiyon ameliyatına başvurulabilir.

Diş eti hastalıkları, kök ucu enfeksiyonları, travmalar veya diş çürükleri gibi durumlarda kök ucu tedavisi uygulanamayacak durumlarda apikal rezeksiyon ameliyatı tercih edilebilir. Bu ameliyat, dişin kök ucunun temizlenerek enfeksiyonun ortadan kaldırılmasını sağlar. Böylece dişin sağlığına kavuşması ve ağrıların azalması hedeflenir.

Apikal rezeksiyon ameliyatı, diş hekiminin yapacağı detaylı bir muayene ve röntgen incelemesi sonucunda karar verilir. Eğer kök ucu enfeksiyonu veya iltihabı kök kanal tedavisi ile tedavi edilemeyecek durumdaysa, apikal rezeksiyon ameliyatı uygulanabilir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Bütün Dişlere Uygulanabilir Mi?

Apikal Rezeksiyon ameliyatı, genellikle kök ucundaki enfeksiyonun veya iltihabın tedavisi için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında, dişin enfekte kök ucunu çıkarmak ve buna bağlı dokuları temizlemek amaçlanmaktadır. Peki, Apikal Rezeksiyon ameliyatı bütün dişlere uygulanabilir mi?

Kök Ucu Tedavisi sırasında, diş hekimi genellikle öncelikle dişin kök kanallarını temizlemeye ve dezenfekte etmeye çalışır. Ancak bazı durumlarda bu işlem başarısız olabilir ve kök ucunda enfeksiyonun devam etmesi söz konusu olabilir. Bu durumda, Apikal Rezeksiyon ameliyatı gündeme gelebilir.

Kök Ucu TedavisiApikal Rezeksiyon Ameliyatı
Kök ucundaki enfeksiyonun cerrahi girişim olmadan tedavi edilmesi.Enfekte kök ucunun cerrahi olarak çıkarılması ve temizlenmesi.
Dişin orijinal yapısının korunması.Dişin kök ucunda yapılan cerrahi işlemin ardından orijinal yapısının değişmesi.

Eğer bir dişin kök ucundaki enfeksiyon kök ucu tedavisi ile iyileştirilemiyorsa, diş hekimi Apikal Rezeksiyon ameliyatını önererek, enfeksiyonun çıkartılmasını ve dişin sağlıklı hale gelmesini sağlayabilir. Ancak bu işlemin her dişe uygulanabileceği söylenemez. Diş hekiminizin durumu değerlendirmesi ve uygun görülmesi gerekmektedir.

Apikal Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Apikal rezeksiyon ameliyatı, dişin kök ucundaki enfeksiyon veya iltihaplanmanın tedavisi için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Genellikle dişin canlılığını geri getirmek amacıyla yapılan bu tedavi, diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. İşlem sırasında öncelikle lokal anestezi uygulanarak hasta rahatlatılır. Daha sonra diş eti üzerinde bir kesme açılarak kök ucuna ulaşılır. Enfekte olan dokular temizlenir ve kök ucundaki uç kısmı çıkarılır.

Kök ucunda bulunan iltihaplanmanın temizlenmesinin ardından kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi, kök kanallarının temizlenmesi ve özel dolgu maddeleri ile doldurulması işlemidir. Son olarak, kesilen diş eti dikiş atılarak işlem tamamlanır. Bu işlem genellikle tek bir seansta tamamlanabilir ancak duruma göre 2 veya daha fazla seansta da gerçekleştirilebilir.

Apikal Rezeksiyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apikal Rezeksiyon, diş kök ucu tedavisi sırasında enfekte olmuş veya iltihaplanmış dokuların cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu işlem genellikle dişin çürüme veya travma sonucu hasar görmüş ve diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen durumlarda uygulanır.

Apikal Rezeksiyon işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle, operasyon sonrasında oluşabilecek ağrı ve şişlikler normaldir ancak şiddetli ağrı, aşırı kanama veya diğer anormal belirtiler görülmesi durumunda mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

Ayrıca, apikal rezeksiyon sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalı ve yara iyileşmesi sürecinde hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Bu süreçte sert ve yapışkan yiyeceklerden uzak durarak, yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmek zamana göre iyileşmenizi hızlandırabilir.

Apikal Rezeksiyon, dişin kök ucundaki enfeksiyonun temizlenmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir.

Apikal Rezeksiyon genellikle kök kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlarda enfeksiyonun tekrarlaması veya yayılması durumunda uygulanır.

Hayır, Apikal Rezeksiyon genellikle azı dişleri ve öndeki dişler için uygundur. Diğer dişlerde ise uygun olup olmadığına karar vermek için detaylı değerlendirme yapılmalıdır.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve dişin etrafındaki yumuşak dokular kaldırılarak kök ucuna ulaşılır. Daha sonra kök ucundaki enfekte dokular temizlenir ve kök ucu kesilerek doldurulur.

İyileşme sürecinde doktorun tavsiyelerine uyulmalı, antibiyotik ve ağrı kesicilerin düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca ameliyat bölgesindeki hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.  İletişim Bilgileri PDF

  Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği olarak bize ulaşabileceğiniz kanallara dair hazırladığımız PDF!

  dis-klinigi-blogu-soru-cevaplari
  milaesthetic
  milaesthetic
  Bahçelievlerdeki Seval Bayraklı diş kliniğine genel muayene ve diş taşı temizliği için gittim Seval Hanımdan çok memnun kaldım her şey için tekrar teşekkür ederim...👍🤲gönül rahatlığıyla muayene olabilirsiniz..
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Bakırköy, Bahçelievler çevresinde diş kliniği ararken Dt. Seval Hoca'yı buldum. Klinik çok temizdi, Seval hanım çok nazik ve güler yüzlü idi. Her şey için teşekkür ederim.
  İnci Erdal
  İnci Erdal
  Öncelikle Seval Hanım'a nezaketi bilgisi ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Panik atak hastası olan ve çocukluk travması olan annemin bile diş korkusunu yenmesine yardımcı oldu. Seval Hanım diş hekimliğinin ötesinde sahip olduğu üstün nezaket ve rahatlatıcı nazik üslubuyla annemin işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında babam içinde randevu oluşturduk. Kendisi artık aile hekimimiz oldu. Buradan kendisine çok teşekkürlerimi iletip, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.
  Yalçın Özarslan
  Yalçın Özarslan
  Diş ağrım üzerine İnternetten araştırıp gittim temiz kaliteli bir klinik kesinlikle tavsiye edebilirim. Seval hocanın ve çalışanların ilgi alakası güzeldi.
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Şeval hanım ve ekip arkadaşlarına , yaptıkları tedaviden ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Çok memnun kaldım 🙏🏽
  yakup batuhan doğan
  yakup batuhan doğan
  Seval hocama tedavi ve beyazlatma için gittim kendisi son derece güzel ilgilendi işinde uzman bir hekim ayrıca yardımcısı olan Esma hanımda son derece bilgili ve güleryüzlüydü. Hepinize teşekkür ediyorum.
  Kristin Korta-Haupt
  Kristin Korta-Haupt
  I am from the UK and and spontaneously decided to get my teeth cleaned, whitened and some filling. I highly recommend this dentist, she's such a lovely lady with fair prices. She is very attentive thorough and gentle. This has been one of my best experiences at a dentist. Thank you for a great service 😊
  Savaş GÖRÜR
  Savaş GÖRÜR
  Diş ağrısı üzerine internette en yakın kliniğe bakarak gittim. Klinik çok temiz güzeldi. Hemen tedaviye başladılar. Seval hoca çok ilgili eli hafif ve güler yüzlü karşıladı. Bütün diş sorunlarımı çözdü . İlgisine temizliğine ve güleryüze doktordan çalışana sonsuz teşekkürler.
  bu partide yalnızsın
  bu partide yalnızsın
  İlgili ve güvenilir bi yer çok memnunum
  nisa tanrıverdi
  nisa tanrıverdi
  Tedavilerimden çok memnun kaldım baya ilgililerdi,seval hanım ve ekibine teşekkür ederim
  İletişim
  Whatsapp