ISTANBUL l SEVAL BAYRAKLI DENTAL CLINIC

Orthodontic treatment is a way of straightening or moving teeth to improve the appearance and function of teeth. It also helps to keep the long-term health of your teeth, gums and jaw joints by spreading the bite pressure to all your teeth.

ortodonti tedavisi

What are the benefits of orthodontia?

Why should I have orthodontic treatment?

Many people have crooked teeth. Orthodontic treatment straightens the teeth or puts them in a better position. This can improve the appearance of the teeth and the form of  their biting together, and also make them easier to clean. Upper front teeth that stick out and look unsightly are more likely to be damaged, but they can be realigned with orthodontic treatment.

When the teeth don’t meet properly, this can put pressure on the jaw muscles, causing jaw and joint problems and sometimes headaches. Orthodontic treatment can help you bite more smoothly and reduce tension.

Treatment Age for the Orthodontia

It is important to get orthodontic treatment at an early age in order to identify the dental problems in children and observe them before they progress. Thus, the formation of possible more dangerous defects such as enamel erosion and dental caries would be prevented.

What are Orthodontic Treatment Methods?

Orthodontic treatments are usually performed by attaching brackets to tooth surfaces. There are four types of Orthodontic treatment methods that are widely used today. The brackets used vary according to the type of treatment and budget.

 Metal Brackets

 It is the oldest, most durable and most used type of braces. It is placed on the inner or outer surface of the tooth, paying attention to the tooth and jaw structure.

 Transparent Braces (Porcelain Brackets)

 Transparent braces look much more aesthetic because they are produced from a porcelain-based material. However, it is not as durable as metal braces.

 Lingual Braces

 Lingual braces developed to eliminate the disturbing appearance, which is the biggest disadvantage of braces; It is placed on the invisible inner surface of the tooth instead of the visible outer surface.

 Transparent Dental Plaque

Transparent dental plaque is often used in cases of orthodontic disorders where there are partially milder tooth and jaw disorders. Unlike the others, there are no brackets and wires in the application of transparent dental plaque.

When your teeth are straightened, both your gum and dental health improve significantly. Pieces of food stuck in crooked teeth can increase the accumulation of microbes, which often leads to plaque coating and cavities. With orthodontic treatment, this problem can be eliminated and you can have a healthy and aesthetic mouth  milaesthetic
  milaesthetic
  Bahçelievlerdeki Seval Bayraklı diş kliniğine genel muayene ve diş taşı temizliği için gittim Seval Hanımdan çok memnun kaldım her şey için tekrar teşekkür ederim...👍🤲gönül rahatlığıyla muayene olabilirsiniz..
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Bakırköy, Bahçelievler çevresinde diş kliniği ararken Dt. Seval Hoca'yı buldum. Klinik çok temizdi, Seval hanım çok nazik ve güler yüzlü idi. Her şey için teşekkür ederim.
  İnci Erdal
  İnci Erdal
  Öncelikle Seval Hanım'a nezaketi bilgisi ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Panik atak hastası olan ve çocukluk travması olan annemin bile diş korkusunu yenmesine yardımcı oldu. Seval Hanım diş hekimliğinin ötesinde sahip olduğu üstün nezaket ve rahatlatıcı nazik üslubuyla annemin işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında babam içinde randevu oluşturduk. Kendisi artık aile hekimimiz oldu. Buradan kendisine çok teşekkürlerimi iletip, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.
  Yalçın Özarslan
  Yalçın Özarslan
  Diş ağrım üzerine İnternetten araştırıp gittim temiz kaliteli bir klinik kesinlikle tavsiye edebilirim. Seval hocanın ve çalışanların ilgi alakası güzeldi.
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Şeval hanım ve ekip arkadaşlarına , yaptıkları tedaviden ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Çok memnun kaldım 🙏🏽
  yakup batuhan doğan
  yakup batuhan doğan
  Seval hocama tedavi ve beyazlatma için gittim kendisi son derece güzel ilgilendi işinde uzman bir hekim ayrıca yardımcısı olan Esma hanımda son derece bilgili ve güleryüzlüydü. Hepinize teşekkür ediyorum.
  Kristin Korta-Haupt
  Kristin Korta-Haupt
  I am from the UK and and spontaneously decided to get my teeth cleaned, whitened and some filling. I highly recommend this dentist, she's such a lovely lady with fair prices. She is very attentive thorough and gentle. This has been one of my best experiences at a dentist. Thank you for a great service 😊
  Savaş GÖRÜR
  Savaş GÖRÜR
  Diş ağrısı üzerine internette en yakın kliniğe bakarak gittim. Klinik çok temiz güzeldi. Hemen tedaviye başladılar. Seval hoca çok ilgili eli hafif ve güler yüzlü karşıladı. Bütün diş sorunlarımı çözdü . İlgisine temizliğine ve güleryüze doktordan çalışana sonsuz teşekkürler.
  bu partide yalnızsın
  bu partide yalnızsın
  İlgili ve güvenilir bi yer çok memnunum
  nisa tanrıverdi
  nisa tanrıverdi
  Tedavilerimden çok memnun kaldım baya ilgililerdi,seval hanım ve ekibine teşekkür ederim
  İletişim
  Whatsapp