Dt. Seval Bayraklı: Bakırköy – Bahçelievler Diş Kliniği

Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer?

Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer? yazısı: Diş uyuşukluğu genellikle lokal anesteziklerin kullanılması sırasında meydana gelir. Bu anestezikler, diş hekimleri tarafından ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca, diş çürümeleri, diş eti hastalıkları, sinir sıkışması gibi durumlar da diş uyuşukluğuna neden olabilir.

Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer?
Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer?

Diş Uyuşukluğu Neden Olur?

Uyuşukluğun nedeni, diş hekimliği prosedürleri sırasında uygulama bölgesine verilen anestezik maddedir. Halk arasındaki yaygın kanının aksine diş hekimliği prosedürlerinde anestezik madde olarak morfin ya da uyuşturucu kullanılmaz. Diş hekimliği prosedürleri sırasında uygulanan anestezi ameliyat sırasında tercih edilen anesteziden farklı özelliklere sahiptir.

Bazı hastalarda ihtiyaç halinde bir diş tedavi seansı sırasında birden fazla ampul anestezi uygulanması söz konusu olabilir. Özellikle azı dişi tedavisi, 20’lik diş çekimi yapılan hastalarda ya da ikiden fazla dişin tedavi edilmesi gereken durumlarda tek bir ampul anestezi uygulanmasıyla istenilen etkinin elde edilmesi mümkün olmayabilir. Buna bağlı olarak dişlere iki ya da diş hekiminin gerekli görmesi halinde ikiden fazla sayıda ampul anestezi uygulanması olasılığı vardır.

Bunun dışında nadir bir durum da olsa Diş sinirlerinin sıkışması diş uyuşukluğuna sebep olan durumlardan biridir. Diş çürükleri, diş eti enfeksiyonları veya dişlerdeki çatlaklar nedeniyle oluşan basınç nedeniyle sinirler sıkışabilir ve uyuşukluk hissi oluşabilir.

İlginizi Çekebilir: 20’lik Diş Çekimi Fiyatı 2024

Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer?

Diş Uyuşukluğu Ne Zaman Geçer?

Diş uyuşukluğu ne zaman geçer sorusuna da cevap verelim. Uyuşukluk hissi ortalama 3 saat sonra geçer. Kişisel ve yapısal özelliklere, ilaç tipine göre bazen 1, bazen de 4-5 saat sürebilir. Eğer uyuşukluk bir gün veya daha fazla sürerse, diş hekimine başvurmak gerekir.

Uyuşukluğun kendiliğinden geçeceği unutulmamalı ve geçmesine yönelik herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Anestezi uygulaması sonrasında görülen doğal bir durum olan uyuşukluğun bazı durumlarda nadiren de olsa 6 aya kadar sürmesi söz konusu olabilir. Bu tür diş çekimi sonrası geçmeyen uyuşukluk durumlarında diş hekiminiz bio-stimülasyon ve vitamini yaklaşımlarını kullanmayı gündeme getirebilirler.

Diş Çekiminden Sonra Ne Kadar Süreyle Uyuşukluk Normaldir?

Diş çekiminden sonra uyuşukluk genellikle 2-4 saat sürer. Eğer uyuşukluk 4-6 saatten fazla sürerse, doktorunuza danışmanız önerilir.

Uyuşukluk Geçmediğinde Ne Yapmalıyım?

Uyuşukluk beklenenden uzun sürerse, ısırmadan veya yanlışlıkla yaralanmadan kaçınmak için dikkatli olun ve en kısa sürede diş hekiminize başvurun.

Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk İçin Evde Uygulanabilecek Tedaviler Var mı?

Uyuşukluğu hafifletmek için belirli evde tedavi yöntemleri yoktur. Ancak, uyuşukluk geçene kadar sıcak içecekler ve sert yiyeceklerden kaçınmak faydalı olabilir.

Uyuşukluk Diğer Dişlere veya Dilde Hissedilebilir mi?

Evet, bazen uyuşukluk etkilenen bölgenin çevresine yayılabilir. Bu, kullanılan anestezik maddenin dozuna ve türüne bağlıdır.

Uyuşukluk İle İlgili Hangi Yan Etkilere Dikkat Etmeliyim?

Uyuşukluk sırasında ağızda yanma hissi, hafif ağrı veya karıncalanma normaldir. Ancak, şiddetli ağrı veya uyuşukluğun devam etmesi durumunda doktora başvurun.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Uyu%C5%9Fukluk, dentince.com/dis-cekiminden-sonraki-uyusukluk-nasil-giderilir

Anahtar kelimeler: diş uyuşukluğu nasıl çabuk geçer, diş uyuşukluğu ne zaman geçer, diş uyuşukluğu nasıl geçer, diş çekimi sonrası geçmeyen uyuşukluk, diş çekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer, 20 lik diş çekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer, dişe yapılan iğne sonrası uyuşukluk ne zaman geçer, diş dolgu uyuşukluğu ne zaman geçer, diş iğnesi uyuşukluğu ne zaman geçer, diş uyuşukluğu kaç saatte geçer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

milaesthetic
milaesthetic
Bahçelievlerdeki Seval Bayraklı diş kliniğine genel muayene ve diş taşı temizliği için gittim Seval Hanımdan çok memnun kaldım her şey için tekrar teşekkür ederim...👍🤲gönül rahatlığıyla muayene olabilirsiniz..
Ahmet Çağatay Günaydın
Ahmet Çağatay Günaydın
Bakırköy, Bahçelievler çevresinde diş kliniği ararken Dt. Seval Hoca'yı buldum. Klinik çok temizdi, Seval hanım çok nazik ve güler yüzlü idi. Her şey için teşekkür ederim.
İnci Erdal
İnci Erdal
Öncelikle Seval Hanım'a nezaketi bilgisi ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Panik atak hastası olan ve çocukluk travması olan annemin bile diş korkusunu yenmesine yardımcı oldu. Seval Hanım diş hekimliğinin ötesinde sahip olduğu üstün nezaket ve rahatlatıcı nazik üslubuyla annemin işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında babam içinde randevu oluşturduk. Kendisi artık aile hekimimiz oldu. Buradan kendisine çok teşekkürlerimi iletip, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.
Yalçın Özarslan
Yalçın Özarslan
Diş ağrım üzerine İnternetten araştırıp gittim temiz kaliteli bir klinik kesinlikle tavsiye edebilirim. Seval hocanın ve çalışanların ilgi alakası güzeldi.
Havva Hazan Tanrıverdi
Havva Hazan Tanrıverdi
Şeval hanım ve ekip arkadaşlarına , yaptıkları tedaviden ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Çok memnun kaldım 🙏🏽
yakup batuhan doğan
yakup batuhan doğan
Seval hocama tedavi ve beyazlatma için gittim kendisi son derece güzel ilgilendi işinde uzman bir hekim ayrıca yardımcısı olan Esma hanımda son derece bilgili ve güleryüzlüydü. Hepinize teşekkür ediyorum.
Kristin Korta-Haupt
Kristin Korta-Haupt
I am from the UK and and spontaneously decided to get my teeth cleaned, whitened and some filling. I highly recommend this dentist, she's such a lovely lady with fair prices. She is very attentive thorough and gentle. This has been one of my best experiences at a dentist. Thank you for a great service 😊
Savaş GÖRÜR
Savaş GÖRÜR
Diş ağrısı üzerine internette en yakın kliniğe bakarak gittim. Klinik çok temiz güzeldi. Hemen tedaviye başladılar. Seval hoca çok ilgili eli hafif ve güler yüzlü karşıladı. Bütün diş sorunlarımı çözdü . İlgisine temizliğine ve güleryüze doktordan çalışana sonsuz teşekkürler.
bu partide yalnızsın
bu partide yalnızsın
İlgili ve güvenilir bi yer çok memnunum
nisa tanrıverdi
nisa tanrıverdi
Tedavilerimden çok memnun kaldım baya ilgililerdi,seval hanım ve ekibine teşekkür ederim
İletişim
Whatsapp