Bahçelievler Diş Kliniği - Dt. Seval Bayraklı

Sinüs lifting, implant tedavisi için yetersiz kemik hacmi olan hastalarda kullanılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlemde sinüs boşluğu içerisine kemik grefti yerleştirilerek kemik hacminin arttırılması sağlanır. Sinüs lifting operasyonu, implantların başarılı bir şekilde yerleştirilebilmesi için oldukça önemlidir.

Bu yazımızda sinüs lifting operasyonunu detaylı bir şekilde ele alacak, farklı çeşitlerini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca sinüs lifting sonrası implant yapılma süresi hakkında da bilgi edineceksiniz. İşte sinüs lifting hakkında bilmeniz gerekenler…

Sinüs Lifting

Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Operasyonu Nedir?

Sinüs lifting (sinüs kaldırma) operasyonu, implant uygulaması için yeterli kemik dokusunun olmadığı durumlarda kullanılan bir cerrahi tekniktir. Bu operasyon, maksiller sinüs adı verilen boşluk içerisine kemik grefti yerleştirilerek, implant için yeterli kemik dokusu oluşturmayı amaçlar. Sinüs lifting, genellikle diş eksikliği sonucu çene kemiğinin erimesi veya zayıflaması durumunda kullanılır.

Sinüs lifting operasyonu, lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında maksiller sinüs boşluğuna erişim sağlanır ve bu boşluğa kemik grefti yerleştirilir. Bu işlem sayesinde implant için gereken kemik hacmi oluşturulmuş olur. Sinüs lifting operasyonu, uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir ve operasyon sonrası uyulması gereken belirli bir iyileşme süreci bulunmaktadır.

Sinüs lifting operasyonu sonrasında hastanın iyileşme süreci ve implant yerleştirme süreci detaylı bir şekilde takip edilmelidir. Hastanın yara iyileşmesi ve kemik greftinin kaynama süreci düzenli olarak kontrol edilmelidir. Sinüs lifting operasyonu sonrasında, implant yerleştirme işlemi genellikle 6 ila 9 ay arasında gerçekleştirilebilir.

Kaç Çeşit Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Yapılır?

Sinüs kaldırma işlemi farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bunlar arasında açık sinüs lifting (sinüs kaldırma) ve kapalı sinüs lifting (sinüs kaldırma) gibi farklı teknikler bulunmaktadır. Her bir yöntemin farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve hangi yöntemin kullanılacağına hastanın kemik durumu ve cerrahın tercihine bağlıdır.

Sinüs Lifting YöntemiAvantajlarıDezavantajları
Açık Sinüs LiftingKemik grefti direkt olarak yerleştirilebilir.Daha fazla ağrı ve şişlik olabilir.
Kapalı Sinüs LiftingDaha az rahatsızlık ve hızlı iyileşme süreci.Kemik grefti direkt olarak yerleştirilemez.

Açık Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Nasıl Yapılır ?

Açık Sinüs lifting (Sinüs kaldırma) nasıl yapılır? Açık sinüs lifting operasyonunda, öncelikle hastanın sinüs boşluğuna ulaşmak için diş eti açılır. Daha sonra sinüs tabanına erişim sağlanarak, boşluğa kemik tozu veya grefti yerleştirmek için küçük bir pencere açılır. Son adımda ise bu pencere kapatılarak, diş eti dikilir.

Açık Sinüs lifting (Sinüs kaldırma) operasyonu esnasında nelere dikkat etmeliyim? Operasyon esnasında, cerrahi ekipmanların sterilizasyonuna, cerrahın deneyimine ve kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca operasyon sonrasında doktorunuzun verdiği talimatlara mutlaka uymalı ve iyileşme sürecinde doktorunuzla düzenli olarak iletişim halinde olmalısınız.

Sinüs Lifting

Kapalı Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) Nasıl Yapılır ?

Kapalı sinüs lifting (sinüs kaldırma) işlemi, minimal invaziv bir teknikle sinüs tabanına erişilerek kemik greftinin yerleştirilmesidir. Bu yöntem, daha az invaziv olması nedeniyle hastaların iyileşme sürecini kısaltır ve operasyon sonrası rahatsızlık minimal düzeyde olur.

Kapalı sinüs lifting işlemi, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve operasyon süresi oldukça kısadır. Bu yöntemin avantajları arasında minimal komplikasyon riski, hızlı iyileşme ve minimal rahatsızlık bulunmaktadır. Ancak, her hasta için en uygun sinüs lifting yöntemi cerrah tarafından belirlenmelidir.

Sinüs Lifting'ten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sinüs lifting operasyonu geçiren kişiler, operasyondan hemen sonra ağızlarını durulamamalı ve mümkünse operasyon bölgesine dokunmamalıdır. Operasyon sonrasında oluşabilecek ağrı, şişlik ve kanama gibi durumlar normaldir. Bu durumlarla başa çıkmak için doktorunuz önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Ayrıca sinüs kaldırma operasyonu sonrasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yemek seçimidir. Operasyon sonrasında sert ve sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Sinüs lifting (sinüs kaldırma ) ne kadar süre sonra implantlar yapılabilir?

Sinüs lifting operasyonu sonrası, iyileşme süreci tamamlandığında implant yapılabilir. Bu süre genellikle operasyondan sonra 4-9 ay arasında değişmekle beraber, her hasta için farklılıklar gösterebilir. Genellikle, implantın yerleştirileceği bölgenin kemik yapısının iyileşme süreci bekleneceği için birkaç ay sürebilir.

İmplant yapılabilmesi için sinüs lifting operasyonunun üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra, kemik dokusunun uygun ve güçlü hale gelmesi beklenir. Bu süreçte, doktorunuzun önerilerine uyarak düzenli kontrolleri yapıp, operasyon sonrası bakım kurallarına uymanız oldukça önemlidir.

Sinüs lifting, çene kemiğinde yeterli kemik olmayan kişilerde implant uygulaması için sinüs tabanını kaldırmayı içeren bir cerrahi işlemdir.

Sinüs lifting işlemi genellikle açık sinüs lifting ve kapalı sinüs lifting olmak üzere iki şekilde yapılır.

Açık sinüs lifting operasyonunda, diş eti kesilir ve sinüs tabanına erişim sağlanır. Kemik grefti yerleştirilerek sinüs tabanı kaldırılır.

Kapalı sinüs lifting operasyonunda, diş eti kaldırılmadan özel aletlerle sinüs tabanına erişim sağlanarak kemik grefti yerleştirilir.

Sinüs lifting operasyonuna karar verirken cerrahınızın deneyimine, sağlık durumunuza ve operasyon sonrası iyileşme sürecine dikkat etmelisiniz.

Genellikle sinüs lifting operasyonu sonrasında 6-9 ay içinde implant uygulaması gerçekleştirilebilir. Ancak her durum farklılık gösterebilir, bu konuda doktorunuzdan bilgi almalısınız.  milaesthetic
  milaesthetic
  Bahçelievlerdeki Seval Bayraklı diş kliniğine genel muayene ve diş taşı temizliği için gittim Seval Hanımdan çok memnun kaldım her şey için tekrar teşekkür ederim...👍🤲gönül rahatlığıyla muayene olabilirsiniz..
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Ahmet Çağatay Günaydın
  Bakırköy, Bahçelievler çevresinde diş kliniği ararken Dt. Seval Hoca'yı buldum. Klinik çok temizdi, Seval hanım çok nazik ve güler yüzlü idi. Her şey için teşekkür ederim.
  İnci Erdal
  İnci Erdal
  Öncelikle Seval Hanım'a nezaketi bilgisi ve emekleri için çok teşekkür ederiz. Panik atak hastası olan ve çocukluk travması olan annemin bile diş korkusunu yenmesine yardımcı oldu. Seval Hanım diş hekimliğinin ötesinde sahip olduğu üstün nezaket ve rahatlatıcı nazik üslubuyla annemin işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında babam içinde randevu oluşturduk. Kendisi artık aile hekimimiz oldu. Buradan kendisine çok teşekkürlerimi iletip, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.
  Yalçın Özarslan
  Yalçın Özarslan
  Diş ağrım üzerine İnternetten araştırıp gittim temiz kaliteli bir klinik kesinlikle tavsiye edebilirim. Seval hocanın ve çalışanların ilgi alakası güzeldi.
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Havva Hazan Tanrıverdi
  Şeval hanım ve ekip arkadaşlarına , yaptıkları tedaviden ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. Çok memnun kaldım 🙏🏽
  yakup batuhan doğan
  yakup batuhan doğan
  Seval hocama tedavi ve beyazlatma için gittim kendisi son derece güzel ilgilendi işinde uzman bir hekim ayrıca yardımcısı olan Esma hanımda son derece bilgili ve güleryüzlüydü. Hepinize teşekkür ediyorum.
  Kristin Korta-Haupt
  Kristin Korta-Haupt
  I am from the UK and and spontaneously decided to get my teeth cleaned, whitened and some filling. I highly recommend this dentist, she's such a lovely lady with fair prices. She is very attentive thorough and gentle. This has been one of my best experiences at a dentist. Thank you for a great service 😊
  Savaş GÖRÜR
  Savaş GÖRÜR
  Diş ağrısı üzerine internette en yakın kliniğe bakarak gittim. Klinik çok temiz güzeldi. Hemen tedaviye başladılar. Seval hoca çok ilgili eli hafif ve güler yüzlü karşıladı. Bütün diş sorunlarımı çözdü . İlgisine temizliğine ve güleryüze doktordan çalışana sonsuz teşekkürler.
  bu partide yalnızsın
  bu partide yalnızsın
  İlgili ve güvenilir bi yer çok memnunum
  nisa tanrıverdi
  nisa tanrıverdi
  Tedavilerimden çok memnun kaldım baya ilgililerdi,seval hanım ve ekibine teşekkür ederim
  İletişim
  Whatsapp